fbpx
halotherapy

Историята на халотерапията (солните стаи) и нейните ползи

Халотерапията, или терапията със сол, има дълбоки корени в историята. Още през древността, хората са забелязали лечебните свойства на солта. В древните Египет и Гърция, лекари като Хипократ са използвали солта за лечение на различни заболявания.

За родина на халотерапията се приема Полша. Миньорите, работещи в солните мини във Величка, са забелязали, че имат значително по-ниска честота на респираторни заболявания. Докато работниците копаели солта (чрез дълбаене, смилане и удряне на солта), микрочастици сол се разпръсквали във въздуха. Освен това, под повърхността на Земята имало идеални условия, където въздушното налягане и циркулация, влажността и температурата влияели на качеството на средата. В тази среда, миньорите получавали много естествени здравословни ползи, като вдишвали солените частици. Като се има предвид, че миньорските работи обикновено се считали за опасни за живота и здравето, солените миньори изглежда процъфтявали със добро здраве. Те рядко имали дихателни проблеми и изглеждали по-млади благодарение на добрия вид на кожата си.

Солна мина "Величка"
Солна мина „Величка“

След като изучил ефектите от този феномен, д-р Феликс Бочковски, който бил не само велик лекар, но и много умен бизнесмен, основал и открил първото здравно заведение в солницата Величка в Полша през 1839 г. Той предлагал солни бани, използвайки естествена солена вода от под земята и споменал в своята книга, че престоят под земята може да бъде дори по-ефективен в лечението на астма отколкото инхалациите.

През 1949 г., германският лекар д-р К.Х. Спанахел, който наблюдавал по време на Втората световна война, че хората, които се криели в солните мини и пещери от бомбите, имали ползи за дихателното здраве. Той предложил създаването на болнично заведение в пещерата Клютерт, за да проведе проучвания на климатичните условия в пещерата и да потвърди медицинската ефективност на подземните среди. Резултатите от тези изследвания положили основите на модерната Спелеотерапия, която е метод, използващ ползите от подземната среда.

През 1958 г., професор Мечислав Скулмовски станал официален лекар на солната мина „Величка“ и започнал редовно лечение на пациенти в солените камери, инициирайки нов метод на лечение наречен на негово име – методът Скулимовски. Въз основа на този метод през 1958 г. във Величка създал първия в Полша подземен микро-климатичен санаториум, в който и до днес се лекуват респираторни заболявания. През юни 1964 г. по решение на Управлението на курортите на Министерството на здравеопазването и социалната грижа на Полша, бил създаден и подземен санаториум. Методите на професор Скулмовски се оказали успешни и се разпространили в съседните солници и пещери в Европа, както и в бившите съветски държави. През 1968 г. била открита първата спелео-болница в солницата в Солотвино, Украйна.

Халогенератор
Първият халогенератор

Привлечено от медицинската общност, се появила необходимостта от по-удобен достъп, за да се проведат специфични изследвания и по-детайлни проучвания. През 1985 г. в Одеса, Русия, Институтът по балнеология, в сътрудничество със солниците от Ужгород(Украйна), разработил първото устройство за халотерапия. Това било устройство, което симулирало естествената среда в солните мини чрез смилането, трошенето и разпръскването на сол във въздуха при контролирана среда. След разпадането на Съветския съюз през 1991 г., знанията за халотерапията и установените халотерапевтични протоколи станали достъпни за останалия свят. Скоро халотерапията намерила своето място в по-комерсиални и уелнес среди извън СССР в Източна и Западна Европа, Канада, Австралия и накрая в Съединените щати.

Днес солните стаи са широко разпространени по целия свят. Те представляват специално проектирани помещения, покрити със сол, където въздухът е наситен с микрочастици сол. Тези стаи предлагат удобен и ефективен начин за ползване на терапевтичните свойства на солта.

Solna-staq-vuzrastni
Солна стая – SolnaGym

Солните стаи са известни със своето благоприятно въздействие върху респираторната система. Микрочастиците сол, вдишвани по време на сеансите, помагат за пречистване на дихателните пътища. Това е особено полезно за хора, страдащи от синузит и задна хрема. Халотерапията помага при състояния като: астма, бронхит, кашлица, пневмония, сезонна алергия, ларингит, сенна хрема, фарингит, ринит, възпаления на сливиците, хъркане;

Солните стаи не само помагат на дихателната система, но и имат благоприятен ефект върху кожата. Солта притежава антибактериални и противовъзпалителни свойства, които помагат за лечение на кожни заболявания като акне, екзема и псориазис.

Редовните сеанси в солна стая могат да подобрят имунната система. Солта стимулира производството на бели кръвни клетки, които играят ключова роля в борбата с инфекции. Това може да помогне за предпазване от настинки и други респираторни заболявания.

По време на сеанс в солна стая, специални генератори разпръскват фини частици сол във въздуха. Тези частици се вдишват и проникват дълбоко в дихателната система. Едновременно с това, те се абсорбират и от кожата. Сеансите за деца са с продължителност от 20 минути, а тези за възрастни 50 минути.

Солните стаи са безопасни за повечето хора, включително деца и възрастни. Въпреки това, хора с определени здравословни проблеми, трябва е забранено или трябва да се консултират с лекар преди да започнат терапия:


o             при остри респираторни вирусни инфекции с висока температура или интоксикация

o             активна белодробна туберкулоза

o             активно кървене (отворени рани)

o             епилепсия

o             сърдечна недостатъчност

o             кашлица с кървене

o             онкологични заболявания

o             неконтролирана хипертония

o             тежки нарушения на други системи и органи или психични заболявания

o             остър стадий на заболявания на дихателните пътища

o             белодробна недостатъчност

актуални промоции

Солните стаи предлагат ефективен и естествен метод за подобряване на здравето.. С дълбоки корени в историята и подкрепени от съвременни изследвания, халотерапията става все по-популярна като част от комплексния подход към добро физическо и ментално здраве. Със своята доказана ефективност и широк спектър на приложения, солните стаи представляват ценен ресурс за всеки, който търси натурални методи за поддържане на добро здраве.

Ползите от халотерапията (солна стая) при профилактика против Коклюш

Последвайте ни във Facebook

Scroll to Top